HomeEntertainmentEvents

Schedule of Events

Saturday March 5th 

10 AM - 9 PM

Sunday March 6th 

10 AM - 6 PM


10:00 a.m. Opening of the second day of the 8th Annual Polish Festival

10:10 a.m. Information segment: info about the upcoming attractions, raffle, food, business and vendor booths, etc.

10:20 a.m. "Paderewski" Choir from Our Lady of Czestochowa Parish in Phoenix

10:40 a.m. Polish Folk Dance Ensemble "Lajkonik" from Tucson

11:10 a.m. Kristin Kotot

11:20 a.m. Polish Folk Dance Ensemble "Lajkonik" from Tucson

12:00 p.m. Musical Trio

12:30 p.m. Polish Folk Dance Ensemble "Lajkonik" from Tucson

1:00 p.m. Information segment

1:10 p.m. Brass Orchestra from Lombard

1:40 p.m. "Can you Polka" - dance competition

2:00 p.m. Boys and Girls Scouts "Desert Flowers" from John Paul II Polish Catholic School in Phoenix

2:05 p.m. Polish Highlander's Group “Giewont“ from Phoenix

2:35 p.m. Information segment

2:45 p.m. Arizona Sun Dance Studio - Mateusz Naslonski and Mariyana Vasileva

3:00 p.m. Children Dance Group “Tatry” from John Paul II Polish Catholic School in Phoenix

3:15 p.m. "Can you Polka" - dance competition

3:30 p.m. Polish Highlander's Group “Giewont“from Phoenix

4:00 p.m. Arizona Sun Dance Studio - Mateusz Naslonski and Mariyana Vasileva

4:15 p.m. Information segment

4:30 p.m. Brass Orchestra from Lombard

5:00 p.m. Lottery Information segment

5:10 p.m.  Live dance music: Group "Relax" from Phoenix

5:45 p.m. Lottery Information segment

6:00 pm Festival Lottery

End of the Polish Festival

10:00 a.m. Unofficial Opening of the 8th Annual Polish Festival

10:15 a.m. Polish music

10:45 a.m. Children Dance Group "Tatry“ from John Paul II Polish Catholic School in Phoenix

11:00 a.m. Official Opening

11:15 a.m. Brass Orchestra from Lombard

12:05 p.m. Boys and Girls Scouts "Desert Flowers" from John Paul II Polish Catholic School in Phoenix

12:15 p.m. Rising Stars: Anna Niemyjski – Kristin Kotot - Julia Fry’s and Jaroslaw Cudzich

1:00 p.m. "Paderewski" Choir from Our Lady of Czestochowa Parish in Phoenix

1:20 p.m. Information segment

1:30 p.m. Brass Orchestra from Lombard

1:55 p.m. "Can you Polka" - dance competition

2:10 p.m. Musical Trio from Phoenix

2:45 p.m. Arizona Sun Dance Studio - Mateusz Naslonski and Mariyana Vasileva

3:00 p.m.  Information segment

3:20 p.m. Open segment

4:00 p.m.  Polish Folk Dance Ensemble "Lajkonik" from Tucson

4:45 p.m. Arizona Sun Dance Studio - Mateusz Naslonski and Mariyana Vasileva

5:00 p.m. Polish Folk Dance Ensemble "Lajkonik" from Tucson

5:40 p.m. Polish Highlander's Group “Giewont“ from Phoenix

6:20 p.m. Live dance music: Group "Relax" from Phoenix

6:40 p.m. Information segment

6:50 p.m. Musical Trio from Phoenix

7:15 p.m. "Kielce Dance Theatre" from Kielce Poland

8:15 p.m. Live dance music from Lombard

9:00 p.m. End of the first day of Polish Festival

 
 

Newsflash